Աննա Հակոբյանն Araratchallange փառատոնի ժամանակ խոսել է խաղաղության անհրաժեշտության մասին, ներկայացրել ‹‹Կանայք հանուն խաղաղության›› նախաձեռնության նպատակը
ՀՀ վարչապետի տիկին, ‹‹Իմ քայլը›› և ‹‹City of smile/Ժպիտների քաղաք›› բարեգործական հիմնադրամների հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ, ‹‹Ավրորա›› մարդասիրական նախաձեռնության բարի կամքի դեսպան Աննա Հակոբյանը հոկտեմբերի 19-ին Ազատության հրապարակում ներկա է գտնվել Araratchallange փառատոնի բացման արարողությանը, որն անցկացվում է ‹‹Ավրորա›› նախաձեռնության շրջանակում։ ‹‹Ավրորա›› մարդասիրական նախաձեռնության հիմնադիրներ Ռուբեն Վարդանյանի և Նուբար Աֆեյանի ուղեկցությամբ Աննա Հակոբյանը շրջել է Ազատության հրապարակում գործող տաղավարներով։ Այնուհետև Աննա Հակոբյանը ‹‹Ժամանակն է՝ վերասահմանելու խաղաղությունը›› խորագրով ելույթով ներկա է գտնվել Ararat challange փառատոնի քննարկումների 1-ին հարթակում։ ՀՀ վարչապետի տիկինն անդրադարձել է խաղաղության պահպանման անհրաժեշտությանը՝ շեշտելով, որ իսկապես չափազանց կարևոր է վեսահմանել խաղաղությունը։ Տիկին Հակոբյանը շեշտել է, որ դրա կարիքն ամբողջ աշխարհն ունի։
‹‹Ավանդաբար խաղաղությունը համարվում է պատերազմի հականիշը։ Այսինքն, եթե պատերազմ չէ, ուրեմն խաղաղություն է։ Բայց արդյո՞ք դա այդպես է։ Արդյո՞ք բոլոր այն իրավիճակներում, որտեղ պատերազմ չէ իր դասական իմաստով, երբ կրակում են, քաղաքներ են ավերում, արդյո՞ք եթե նման իրավիճակ չէ, մենք ունենք խաղաղություն։ Բազմաթիվ օրինակներ կարող ենք բերել աշխարհի տարբեր երկրներից, երբ դա այդպես չէ։ ‹‹Խաղաղություն›› և ‹‹պատերազմ›› հասկացությունները փոխել են իրենց նախնական իմաստը։ Արդյո՞ք մենք այս պահին խաղաղության մեջ ենք, երբ գիտենք, որ Սիրիայի և Թուրքիայի սահմանին պատերազմ է։ Իմ խորին համոզմամբ՝ ոչ։ մենք տեսնում ենք պատերազմը, տեսնում ենք լուսանկարները, տեսնում ենք մարդկանց, որ փախչում են ռումբի պայթուններից››,-
ասել է Աննա Հակոբյանը՝ հավելելով, որ խաղաղությունը կախված է նաև յուրաքանչյուր անհատից և այն հանգամանքից, թե իր կյանքի ընթացքում ինչ է անում մարդը ոչ միայն իր, այլև իր հարևանի, իր քաղաքի, երկրի խաղաղության ու բարեկեցության համար։
‹‹Յուրաքանչյուր օր մենք մեզ հարցնենք՝ իսկ այսօրվա ընթացքում մենք ի՞նչ արեցինք և ինչո՞վ օգտակար եղանք։ Ի՞նչ քայլ արեցինք, որով մարդկությունն ավելի մոտեցավ բարությանը։ Որովհետև հակառակի պակաս մարդկությունը չունի, դժբախտաբար։ Պետք է պահպանել բալանսն ի օգուտ խաղաղության և հումանիզմի››,- ասել է ՀՀ վարչապետի տիկինը։
Քննարկմանը Աննա Հակոբյանը խոսել է ‹‹Կանայք հանուն խաղաղության›› նախաձեռնության մասին՝ շեշտելով, որ այն վերաբերում է բացառապես պատերազմական իրավիճակներ թույլ չտալուն և որոշում կայացնողներին հորդորելու որպեսզի իրենց աշխարհաքաղաքական խնդիրները լուծելու համար ընտրեն մեկ այլ ճանապարհ, քան պատերազմն է։
‹‹Անկեղծ ասած, այս օրերին, երբ Սիրիայում ողբերգական վիճակ էր, մտածում էի այդ նախաձեռնությունը հնարավորինս հասանելի դարձնել Թուրքիայի առաջին տիկնոջը կամ Միացյալ նահանգների առաջին տիկնոջը կամ մյուս բոլոր երկրների տիկիններին, ովքեր ունեն անելիք Սիրիայում խաղաղությունը վերականգնելու կապակցությամբ։ Ես մտածում էի, որ կարող եմ խնդրել, հորդերել այդ երկրների տիկիններին, մարդկայնորեն, որպես կին, որպես մայր ուղղակի իրենց ամուսիններին խնդրել դադարեցնել այդ սպանդը։ Ես հասկանում եմ, որ սա կարող է մի փոքր միամիտ հնչել, բայց յուրաքանչյուր մեծ գործ սկսվում է փոքր քայլերից։ Հորդորում եմ աշխարհի բոլոր ղեկավարների կանանց, քույրերին ու մայրերին չհաշտվել և թույլ չտալ այն ինչ այսօր կատարվում է Սիրիայում։ Բարձրաձայնել հենց տանը՝ իրենց պատերի ներսում։ Այդտեղից կարող է սկսվել խաղաղությունն ամբողջ աշխարհում››,- ասել է Աննա Հակոբյանը։
Նույն հարթակում ելույթներով հանդես են եկել Լեյմա Գբովեն, Միխայիլ Պիոտրովսկին, Գարեթ Էվանսն ու Պեր Սթենբեքը։

Anna Hakobyan, the wife of the Prime Minister of the Republic of Armenia, Chairman of the Board of Trustees of “My Step” and “City of Smile” charitable foundations, Goodwill Ambassador of the “Aurora” humanitarian initiative, attended the opening ceremony of Ararat Challenge Fest on October 19 in the Freedom Square, which is held within the framework of the “Aurora” initiative. Anna Hakobyan, accompanied by Ruben Vardanyan and Noubar Afeyan, founders of “Aurora” humanitarian initiative, toured the pavilions in the Freedom Square. Afterwards, Anna Hakobyan attended the 1st discussion platform of the Ararat Challenge Fest with a speech entitled “It’s time to redefine peace”. The Prime Minister’s wife spoke about the need to maintain peace, stressing that it is extremely important to redefine peace. Mrs. Hakobyan emphasized that the whole world needs it.
“Traditionally, peace is considered the antonym of war. In other words, if it is not war, then it is peace. But is it so? Do we really have peace in all those situations where there is no war in its classical sense, when there are no shootings and cities are not destroyed? We can give many examples from different countries of the world when this is not the case. The concepts of “peace” and “war” have changed their original meaning. Are we at peace at the moment when we know that there is a war on the border between Syria and Turkey? In my deep conviction, no. We see the war, we see the photographs, we see people fleeing from the bomb blasts”, Anna Hakobyan said, adding that peace depends also on each individual and the circumstances of what a person does during his life not only for his own, but also for the peace and well-being of his neighbor, his city, the country.
“Every day we should ask ourselves: what did we do today and how were we useful? What step did we take that brought humanity closer to goodness? Because humanity does not lack the opposite, unfortunately. The balance should be maintained in favor of peace and humanism,” said the Prime Minister’s wife.
At the discussion, Anna Hakobyan spoke about the “Women for Peace” initiative, stressing that it refers exclusively to not allowing war situations and urging decision makers to choose a different way than war to solve their geopolitical problems.
To be honest, these days, when there was a tragic situation in Syria, I was thinking of making this initiative as accessible as possible to the first lady of Turkey or the first lady of the United States or the ladies of all other countries who have something to do in relation to restoring peace in Syria. I was thinking that I could ask, urge the ladies of those countries, humanely, as women, as mothers, to simply ask their husbands to stop this slaughter. I understand that this may sound a little naive, but every big thing starts with small steps.
I urge the wives, sisters and mothers of all world leaders not to accept and not allow what is happening in Syria today, to speak up right at home. Peace in the whole world can start from there,” said Anna Hakobyan.
Leymah Gbowee, Mikhail Piotrovsky, Gareth Evans and Per Stenbeck gave speeches on the same platform.