2018 թվականի ամռանը նախաձեռնեցի «Կանայք հանուն խաղաղության» արշավը: Արշավի մասին մանրամասն կարող եք կարդալ https://wfp.annahakobyan.am/hy/home/ էջում:
Արշավի իմ ուղերձը հետեւյալն էր. «Մենք որպես կին և մայր կոչ ենք անում ղարաբաղյան հակամարտության մեջ ներքաշված բոլոր կողմերին, և միջնորդ երկրներին, երբեք և երբեք թույլ չտալ պատերազմական գործողությունների վերսկսում, և վտանգի տակ չդնել հայ և ադրբեջանի երիտասարդ զինվորների կյանքը։ Մենք կոչ ենք անում բոլոր կանանց, ազդեցիկ և հեղինակավոր կանանց, պետութունների ղեկավարների տիկիններին միանալ այս նախաձեռնությանը, ինչի շնորհիվ այն ավելի ուժեղ և հզոր կլինի»:
Արշավի վերջնանպատակն էր ոտքի հանել հարյուր հազարավոր հայ կանանց, ովքեր օրինակ կծառայեին, քաջություն կփոխանցեին բռնապետության մեջ ապրող ադրբեջանցի կանանց, եւ վերջիններիս ճնշման արդյունքում իսկապես հնարավոր կլիներ կանխել լայնածավալ պատերազմը, հակամարտության լուծման այլ ճանապարհ որդեգրել։
Եւ ի՞նչ կատարվեց: Կատարվեց այն, որ դեռ սաղմնային փուլում «Կանայք հանուն խաղաղության» արշավը տապալվեց՝ հանդիպելով հայ կանանց մեռելային լռությանը (թող ինձ ներեն այն հատուկենտ կանայք, ովքեր աջակցություն էին հայտնում արշավին, եւ բոլոր նրանք, ովքեր դա անում էին Ֆեյբուքյան քոմենթի տեսքով): Արշավի պաշտոնական էջի «Ես աջակցում եմ» բաժնում գրանցվել է 790 անհատ եւ 17 կազմակերպություն։
Չէին կարող իհարկե հայ մայրերը համաձայն չլինել արշավի ուղերձի հետ եւ ասել՝ ո՛չ, մենք ուզում ենք, որ ե՛ւ մեր, ե՛ւ ադրբեջանցի երեխաները զոհվեն պատերազմում: Հնարավոր չէ նման բան:
Այդ դեպքում ո՞րն էր խնդիրը:
Խնդիրն այն էր, որ արշավի մեկնարկին զուգահեռ հրապարակ նետվեց հետեւյալ թեզը. «Դու այդ ո՞վ եղար, որ հայ կանանց անունից խաղաղություն ես մուրում: Հայ կինը խաղաղություն մուրացող չէ, խաղաղություն պարտադրող է։ Հայ կինը ոչ միայն առյուծածին է, այլեւ առյուծ եւ հարկ եղած դեպքում զենք կվերցնի եւ ինքը իր որդու հետ կզոհվի մարտի դաշտում, բայց խաղաղություն չի մուրա»:
Ես ասում էի նաև, որ ապրիլյան պատերազմը լուսաբանելիս բացարձակապես նույն վախն եմ տեսել ե՛ւ հայ, ե՛ւ ադրբեջանցի 18-20 տարեկան զինվորների հայացքներում, որ վստահ եմ՝ մեր տղաները կրկին հերոս կլինեն մարտի դաշտում, բայց եկեք չդրդենք նրանց այդ հերոսությանը: Սրան ի պատասխան հրապարակ նետվեց մեկ այլ թեզ. «Ի՞նչ վախ, ինչպե՞ս ես համարձակվում հավասարության նշան դնել մեր զինվորի եւ ադրբեջանցի զինվորի միջեւ, հայ մայրը միայն անվախ, քաջ զինվոր է ծնում»:
Ահա այս փուչ նախադասությունները բավարար եղան հայ կանաց կառավարելու եւ զսպելու համար: Վախը, որ կընկնեն «դավաճանների ցուցակ», այնքա՜ն զորավոր էր:
Իսկ որ նախադասությունները փուչ էին, երեւաց պատերազմի ժամանակ: Հայաստանում ապրում է 18 տարին լրացած 1 միլիոն 231 հազար 584 կին: Սփյուռքում բնակվող մի քանի միլիոն առյուծ հայ կանանց մասին էլ չեմ խոսում: Երբ պատերազմի ընթացքում երկրի ղեկավարը կոչ արեց բոլորին, այդ թվում՝ կանանց եւ աղջիկներին ջոկատներ կազմել, կազմվեց 1 ջոկատ՝ «Էրատո»-ն (12 հոգի), եւ 1 վաշտ՝ «Սոսե»-ն (100 հոգի)։
Եւ մեր զավակները միայնակ մնացին դավադիր եւ անհավասար պատերազմում թշնամուն դեմ հանդիման: Եւ իհարկե նրանք հաղթահարեցին իրենց վախերը, անմարդկային կռիվ տվեցին, հերոսացան, շատերն ընկան հերոսի մահով:
Երկու տարի է՝ մտածում եմ՝ արդյո՞ք այդ ե’ս բավարար ջանք չներդրեցի «Կանայք հանուն խաղաղության» արշավի մեջ: Կարծում էի, որ երկրի ղեկավարի կնոջ խոսքը, համառությունը բավարար պետք է լիներ ինքնակազմակերպվելու համար: Մենք ունենք հարյուրավոր կանանց միություններ, խորհուրդներ, ասոցիացիաներ, կոլեկտիվներ, հասարական կազմակերպություններ, հայտնի/հեղինակավոր կանայք՝ արվեստի, գիտության, քաղաքականության եւ բազմաթիվ այլ բնագավառներում։ Նրանց մի մասը օրինակ մարտի 8-ի եւ ապրիլի 7-ի առիթով մեծ ակտիվությամբ ինքնակազմակերպվում է բեմերի ու խնջույքների սեղանների շուրջ, եւ խանդաղատանքով լսում առյուծներ ծնող, իր հայրեիքն ու օջախը պաշտող ու պահպանող հայ կնոջ տեսակին նվիրված ոտանավորներ: Մյուս մասը կնոջ դերի եւ նշանակության բարձրացմանը նվիրված սեմինարներ ու ֆորումներ է անում։ Մի տեղ լուրջ դեմքով ելույթներ են ունենում, մյուսում՝ ասում, խոսում, ուրախանում։ Տոնացուցային այս երկու օրերից առաջ եւ հետո սակայն իրական կյանքն է, որտեղ արդեն «վարքի կանոնագրքի» զուբրիտի մրցավազք է։ Բոլորը բոլորին սովորեցնում են, թե երբ եւ ինչ չի կարելի անել, եւ որ ամենակարեւորն է՝ ինչպես պետք է ճի’շտ սգալ, համոզի’չ, մաքսիմալ տեսանելի’, բարձրաձա’յն։ Զարմանալի է՝ ինչու մինչեւ հիմա չունենք «Սգի ոստիկանություն», վստահ եմ՝ այդ կառույցում ծառայելու համար տասնյակ հազարավոր դիմումներ կստացվեին։
Փաստ չէ, իհարկե, որ «Կանայք հանուն խաղաղության» արշավը կկանգնեցներ պատերազմը: Բայց մենք չգիտենք էլ, որովհետեւ չենք գործել: Եւ խնդիրը անգամ դա չէ, այլ պատասխանատվություն վերցնելն ու դիրքորոշում արտահայտելու քաջություն ունենալը, գոնե այն դեպքում, երբ սեփական զավակիդ կյանքի ու մահվան հարցն է որոշվում:
Չեմ ուզում հավատալ, որ առավելագույնը, ինչին ընդունակ է հայ կինը, աղոթելը կամ անիծելը, եւ կամ՝ իր հերոսների հետեւից հետմահու լացելն է։
Հ.Գ. Արդեն երկու տարի է՝ համահայկական քննարկում է գնում, թե ինչու ենք ջոկատի համար ընտրել Էրատո թագուհու անունը: Այն, որ նա Տիգրան Մեծի ժառանգը եւ Հայոց պատմության մեջ առաջին կառավարող թագուհին է, ուշադրության արժանի հանգամանքներ չեն երեւի։ Պարտված թագուհի է, ասում են: Իսկ գուցե պարտվել է, որովհետեւ թագավորության մեջ վխտացել են օտար կայսրությունների շահերը սպասարկող, Հայոց պետականությանը մեջքից հարվածող թուլամորթ դավաճաննե՞րը։ Կարծում եմ, սա վարկած է, որ գոյության իրավունք ունի։

In the summer of 2018, I initiated the “Women for Peace” campaign. You can read more about the campaign at https://wfp.annahakobyan.am/hy/home/.
My message of the campaign was as follows. “As women and mothers, we call on all the parties involved in the Karabakh conflict, and the mediating countries, never and never to allow the resumption of hostilities, and not to endanger the lives of young Armenian and Azerbaijani soldiers. We call on all women, influential and reputable women, ladies of heads of state to join this initiative, thanks to which it will become stronger and more powerful.”
The ultimate goal of the campaign was to raise up hundreds of thousands of Armenian women who would serve as an example and give courage to the Azerbaijani women living under the dictatorship, and as a result of their pressure, it would be possible to prevent a large-scale war and take a different way of resolving the conflict.
And what happened? What happened was that the “Women for Peace” campaign, still in its embryonic stage, faced the dead silence of Armenian women (I apologize to the few women who expressed support for the campaign and all those who did so in the form of a Facebook comment). 790 individuals and 17 organizations have registered in the “I support” section of the campaign’s official page.
Of course, Armenian mothers could not disagree with the message of the campaign and say: no, we want both our and Azerbaijani children to die in the war. This is not possible.
So what was the problem?
The problem was that the following thesis was put into circulation parallel to the start of the campaign. “Who are you to beg peace on behalf of Armenian women? The Armenian woman is not a peace beggar, she is an enforcer of peace. The Armenian woman is not only the one that gives birth to a lion, but also a lioness, and if necessary, she will take up arms and sacrifice herself with her son on the battlefield, but will never beg peace.”
I also said that while covering the April war, I saw absolutely the same fear in the eyes of both Armenian and Azerbaijani 18-20-year-old soldiers, that I am sure our boys will be heroes again on the battlefield, but let’s not push them to that heroism. In response to this, another thesis was launched. “Fear? How dare you put a sign of equality between our soldier and the Azerbaijani soldier? An Armenian mother gives birth to only a fearless, brave soldier”.
These empty sentences were enough to control and keep back the Armenian women. The fear of being put on the “traitor list” was so powerful.
And that the sentences were empty was seen during the war. 1 million 231 thousand 584 women over the age of 18 live in Armenia. I’m not even talking about several million lioness Armenian women living in the Diaspora. During the war, when the head of the country called on everyone, including women and girls, to form squads, only the “Erato” squad (12 people), and “Sose” company (100 people) were formed.
And our children were left alone against the enemy in a conspiratorial and unequal war. And of course they overcame their fears, fought an inhumane battle, became heroes, many of them fell heroically.
For two years now, I am wondering if I didn’t put enough effort into the “Women for Peace” campaign. I was thinking that the words and persistence of the wife of the country’s leader would be enough for self-organization. We have hundreds of women’s unions, councils, associations, NGOs, famous/reputable women in art, science, politics and many other fields. Some of them, for example, on the occasion of March 8 and April 7, intensively find themselves around the stages and tables of parties, and listen with great emotions to the poems dedicated to the type of Armenian woman who gives birth to lions, worships and protects her homeland and home. The other part organizes seminars and forums dedicated to increasing the role and importance of women. Somewhere they give speeches with a serious face, in another they talk and rejoice. Before and after these two days of celebration, however, is the real life, where there is already a race in learning by heart the “code of conduct”. Everyone teaches everyone when and what not to do, and the most important thing is how to mourn correctly, persuasively, maximally visible, loudly. It is surprising why we do not have a “Mourning Police” so far, I am sure that tens of thousands of applications would have been received for serving in that structure.
It is not proved, of course, that the “Women for Peace” campaign would have stopped the war. But we even don’t know it because we haven’t tried. And the problem is not even that, but taking responsibility and having the courage to express a position, at least when the question of life and death of your own child is being decided.
I don’t want to believe that the maximum that an Armenian woman is capable of is praying or cursing, or crying after the death of her heroes.
P.S. For two years now, there has been a pan-Armenian discussion about why we chose the name of Queen Erato for the squad. The fact that she is the heir of Tigran the Great and the first ruling queen in the history of Armenia maybe are not worth attention. She is a defeated queen, they say. And maybe she lost because the faint-hearted traitors who served the interests of foreign empires and attacked the Armenian state from behind were abound in the kingdom? I think this is a hypothesis that has the right to exist.